sequence dance logo

 

  If you find  difficulty in reading the text, you can change the size by clicking on "Page" on the top bar, then "Text size"

 

  

List of Entries and Recalls

UNITED KINGDOM ALLIANCE

INVENTIVE DANCE COMPETITIONS

Blackpool, Sunday 17th September 2006

Adjudicators :- Ann Green, Derek Tonks, David Hipshaw, Muriel Aldren and Kathy Thomson

CLASSICAL SEQUENCE SECTION

Final

Semi Final

 

Dance Name

Arranged By

         
  X 1 Saunter Forever John & Maureen Dack
  X 2 Tango Da Vinci Gwenda Cole and Heather Brown
    3 Garland Two Step Ian & Sue Webster
  X 4 Sesame Swing David & Rita Harrod
X X 5 Saunter Serene Ian Rowe & Valerie Gilligan
X X 6 Tango Dunoon David and Karen Smith
    7 Friendship Blues Michael Stevenson and Ann Brown
    8 Sam's Swing Cyril and Rita Chant
X X 9 Stoneyford Saunter Edwin Vickers & Beverley Murch-Fowkes
  X 10 Tanzanite Tango John & Maureen Dack
   X 11 Riviera Saunter David & Rita Harrod
  X 12 Swithland Swing Chris and Pam Leach
X X 14 Gabriella Gavotte Ian Rowe & Valerie Gilligan
    15 Sealine Saunter Heather Brown and Gwenda Cole
16 Tea Tree Tango Ian & Sue Webster
X X 17 Serendipity Swing Michael Stevenson and Ann Brown
    18 Snowflake Saunter David and Karen Smith
         
      Winner Stoneyford Saunter

 

LATIN SECTION

Final

 

Dance Name

Arranged By

 

       
  1. M.Y. Jive Michaei Stevenson & Ann Brown
X 2 Samba Sittelle Ian Rowe & Valerie Gilligan
 X 3 Rainy Day Cha Cha David and Karen Smith
  4 Jasper Jive Heather Brown and Gwenda Cole
X 5 Noble Paso Ian & Sue Webster
X 6 Maybelle Mambo Edwin Vickers & Beverley Murch-Fowkes
  7 Rumba Rossillini Michaei Stevenson & Ann Brown
  8 Lee's Jive Cyril and Rita Chant
  9 Malbeck Mambo Gwenda Cole and Heather Brown
X 10 Jimmy's Jive David and Karen Smith
 X 11 Sugarberry Salsa Ian & Sue Webster
  12 New Beat Cha Cha Ann Campbell & Julie Hindley
  14 Jive Gypsy Liz Hannah and Aileen Fentie
       
    WINNER Samba Sittelle

 

STANDARD  SECTION

 

Final

Semi Final

Recalll

 

Dance Name

Arranged By

 

           
X X X 1. Buckthorn Tango Ian & Sue Webster
    X 2 Murano Foxtrot John & Maureen Dack
      3 Kyloe Quickstep Chris and Pam Leach
  X X 4 Seasonal Waltz David and Karen Smith
  X X 5 Trevelyan Tango Ian Rowe & Valerie Gilligan
    X 6 Foxglove Foxtrot David & Rita Harrod
    X 7 Bertie's Quickstep Michael Stevenson & Ann Brown
X X X 8 Violet May Waltz Gwenda Cole and Heather Brown
X X X 9 Tango Twenty Two Edwin Vickers & Beverley Murch-Fowkes
    X 10 Emerald Quickstep John & Maureen Dack
X X X 10a Taurus Tango Liz Hannah and Aileen Fentie
 X X  X 11 Silversprings Foxtrot David and Karen Smith
      12 Whimbrel Waltz Chris and Pam Leach
      14 Tango Mosaic David & Rita Harrod
X X X 15 Feather Quickstep Ian Rowe & Valerie Gilligan
      16 Philips Foxtrot Heather Brown and Gwenda Cole
X X X 17 Sierra Tango Michael Stevenson & Ann Brown
      18 New York Tango Ann Campbell & Julie Hindley
           
           
        WINNER Silversprings Foxtrot

 


2008