If
you find difficulty in reading the text, you can change the size by
clicking on "Page" on the top bar, then "Text size"
|
| |
Northern Counties Dance
Teachers Association
Inventive Dance Competition - South Shields
Sunday 15th January 2006
List of Entries and Recalls
Adjudicators were Mr. Pat Sharkey Lincoln, Mr Fred Hardy from
Lancaster, Margaret Halliday from Bolton, Joan Fields from Sunderland and their
Chair Mrs Denise Dyer from Barnsley.
Latin Section
|
|
|
Semi Final |
Final |
|
1 |
Colarado
CCC |
Jim and
Hazel Wake |
|
|
|
2 |
River Esk
Rumba |
Kevin
Page & Valerie Laws |
▪ |
|
|
3 |
Cavendish
CCC |
Steven
Shaw & Helen Blackburn |
▪ |
▪ |
|
4 |
Mock
Orange Mambo |
Ian & Sue
Webster |
▪ |
|
|
5 |
Senorita
CCC |
Ann Brown
& Kevin Donnelly |
|
|
|
6 |
Ewden
Rumba |
Neil and
Leslie Marshall |
▪ |
|
|
7 |
Toscana
CCC |
David
Belshaw & Karen Kelly |
Withdrawn |
|
|
8
|
Jaguar
Jive |
Edwin
Vickers & Beverley Murch- Fowkes |
▪ |
▪ |
Winner |
9
|
Bannerdale Rumba |
Michael &
Angela Hayton▪ |
▪ |
▪ |
|
CLASSICAL SECTION
|
|
|
Semi Final |
Final |
|
10 |
Sea
Breeze Saunter |
Rita &
David Harrod |
|
|
|
11 |
Tango
Carolina |
Robin
Flynn & June Day |
▪ |
|
|
12 |
Saunter
Verona |
David
Belshaw & Karen Kelly |
Withdrawn |
|
|
13 |
Eskdale
Tango |
Michael &
Angela Hayton |
▪ |
|
|
14 |
Saunter
Amara |
Helen
Blackburn & Steven Shaw |
▪ |
▪ |
Winner |
15 |
Indiana
Swing |
Jim and
Hazel Wake |
▪ |
▪ |
|
16 |
Saunter
Christine |
Edwin
Vickers & Beverley Murch- Fowkes |
▪ |
|
|
17
|
Tamerack
Tango |
Ian & Sue
Webster |
▪ |
▪ |
|
18 |
Bagdale
Blues |
Kevin
Page & Valerie Laws |
▪ |
▪ |
|
19 |
Seacrest
Saunter |
Ann Brown
& Kevin Donnelly |
|
|
|
20 |
Rivelin
Tango |
Neil &
Lesley Marshall |
▪ |
▪ |
|
21
|
Regatta
Swing |
Rita &
David Harrod |
|
|
|
22 |
Saunter
Samantha |
Jim &
Hazel Wake |
▪ |
|
|
Ballroom Section
|
Ballroom |
|
Semi Final |
Final |
|
23 |
Ferranti
Foxtrot |
Steven
Shaw & Helen Blackburn |
▪ |
▪ |
|
24 |
Borrowdale Waltz |
Michael &
Angela Hayton |
▪ |
▪ |
|
25 |
Lady
Bower Foxtrot |
Neil &
Lesley Marshall |
▪ |
▪ |
|
26 |
Bertie’s
Quickstep |
Ann Brown
& Kevin Donnelly |
|
|
|
27 |
Golden
Rose Tango |
Kevin
Page & Valerie Laws |
▪ |
▪ |
Winner |
28 |
Waltz
Sundae |
David &
Rita Harrod |
|
|
|
29 |
Mahonia
Foxtrot |
Ian & Sue
Webster |
▪ |
▪ |
|
30 |
Redesdale
Waltz |
Jim &
Hazel Wake |
|
|
|
31 |
Sherwood
Foxtrot |
Edwin
Vickers & Beverley Murch-Fowkes |
▪ |
|
|
32 |
Tango
Mosaic |
Rita &
David Harrod |
▪ |
|
|
33 |
Seaburn
Quickstep |
Jim &
Hazel Wake |
▪ |
|
|
34 |
Rimini
Foxtrot |
David
Belshaw & Karen Kelly |
|
|
|
35 |
Waltz
Laura-Paul |
Robin
Flynn & June Day |
▪ |
▪ |
|
|