sequence dance logo

 

  If you find  difficulty in reading the text, you can change the size by clicking on "Page" on the top bar, then "Text size"

 

  

List of Entries ( Sorry recalls not available)

BUTLINS SOUTH

 INVENTIVE DANCE COMPETITIONS

South Bromsgrove Sunday 23rd April  2006

Adjudicators: Jackie McLean, Audrey Wilkinson, Andrew Pigg., Kathy Thomson and Roy Sharpe

 

CLASSICAL SEQUENCE SECTION

Dance No.

Dance Name

Arranged By

1

Cava Swing Ray Cox

2

Tanzanite Tango John Dack

3

Sallow Sway Rita & Cyril Chant

4

Tasha Tango Deborah Monks

5

Saunter Siena David Belshaw & Karen Kelly

6

Cypress Swing Ian  Webster

7

Trouville Tango David & Rita Harrod

8

Stipendipity Swing Ann Brown

9

Saunter Mimosa Hazel & Jim Wake

10

Teale Tango Paul & Edna Brearley

11

Ashfield Swing Stuart Perry

12

Sapphire Saunter Maureen Dack

13

Stoneyford Swing Edwin Vickers & Beverley Murch-Fowkes

14

Tango Italia Kevin Donelly

15

Alpine Stroll Sue Webster

16

Toiseshell Tango Susan Holden

17

Solano Swing Jim Wake

18

Saunter Shiraz Jayne Harwood

WINNER

12

Sapphire Saunter

 

MODERN SEQUENCE SECTION

Dance No.

Dance Name

Arranged By

1

Fairytale Waltz Jayne Harwood

2

Seaburn Quickstep Hazel wake

3

Barbara's Waltz Ann Brown

4

Riviera Foxtrot Maureen Dack

5

Rainbow Waltz Paul & Edna Brearley

6

Tango Bizet Stuart Perry

7

Amalfi Waltz David Belshaw & Karen Kelly

8

Quincey Quickstep Ian & Sue Webster

9

October Waltz David & Rita Harrod

10

Rivercrest Waltz Ray Cox

11

Nicole Foxtrot Deborah Monks

12

Wagtail Waltz Rita & Cyril Chant

13

Kimberley Waltz Jim Wake

14

Foxtrot Florentyna Kevin Donelly

15

Rainbow Waltz Edwin Vickers & Beverley Murch-Fowkes

16

Quayside Quickstep Susan Holden

17

James'sWaltz John Dack

WINNER

  OCTOBER WALTZ

 

LATIN SECTION

Dance No.

Dance Name

Arranged By

1

Sol Y Mar Cha Cha Stuart Perry

2

M Y Jive Ann Brown

3

Rumba Azalea Ian & Sue Webster

4

Chequers Cha Cha Edwin Vickers & Beverley Murch-Fowkes

5

K. M. Mambo Jayne Harwood

6

Tuxedo Cha Cha Jim & Hazel Wake

7

Sandpiper Salsa Rita & Cyril Chant

8

Milano Cha Cha David Bleshaw & Karen Kelly

9

Rumba Latisha Deborah Monks

10

Chico Cha Cha Kevin Donelly

WINNER

3

RUMBA AZALEA

 

 


2008